MOJE NOVOROČNÉ PLÁNY

Nezvyknem si dávať novoročné predsavzatia, pretože ma to zvyčajne po pár dňoch aj tak omrzí. A navyše mi to príde také silené, kvôli tomu, že je nový rok, tak si niečo zaumieniť. Väčšinou je to narýchlo, pretože tlak okolia a sociálnych sietí, nás prinúti, dať si nejaké predsavzatie, ktoré nás časom prestane baviť a spolu s tým príde často aj sklamanie.

Skôr sa snažím zamýšľať dlhodobo počas roka, kde sa chcem vidieť a čo by som chcela dosiahnuť. Takže si robím menšie čiastkové ciele, ktoré mi pomôžu dosiahnuť ten väčší. Ideálne je, ak si daný plán napíšeme alebo nakreslíme niekde na viditeľné miesto a môžeme sa k nemu kedykoľvek vrátiť. Ak aj máme nejaké náročné obdobie alebo úlohu pred sebou, môže nám pripomínať, to po čom tak túžime a ľahšie nás to nakopne, aby sme sa k tomu o ďalší krôčik priblížili.

Aj keď som doma s dcérkou a mohli by ste si povedať, že aké ciele si môžem už len dať ja na rodičovskej. Myslím, že je dobré dávať si ciele a plány v akejkoľvek životnej etape, období, či role. Byť mamičkou v domácnosti je častokrát náročné na plánovanie, organizovanie, niekedy máme pocit, že to, čo chceme v ten deň urobiť, tak sa nám nepodarí ani na 10 percent. Netreba sa vzdávať ani vešať hlavu. Niekedy je lepšie prijať aj takéto dni a nebojovať proti nim, aj to nás môže mnohému naučiť. Či už pokore, trpezlivosti, či zvoľnení nárokov na seba. Byť maminou je jedno z najnáročnejších povolaní, takisto aj jednou z rizikových skupín syndrómu vyhorenia. Preto je veľmi dôležité urobiť preventívne opatrenia, vedieť sa tešiť z úspechov počas dňa a myslieť aj na seba.

Taký novoročný plán nemusí byť zlý nápad, niečo si splniť, zo začiatku to môžu byť iba maličkosti a na konci roku môžeme byť na seba hrdé, čo všetko sa nám podarilo dokázať.

A čo som si naplánovala ja? Snáď vás inšpirujem:

  • prečítať viac kníh, chcela by som aspoň 5,
  • zlepšiť si angličtinu, naučiť sa za týždeň 50 slovíčok,
  • rozbehnúť tento blog,
  • spoznať nové miesta,či už nejaké zákutia u nás v okolí, alebo na Slovensku v rámci našich výletov a cez leto na dovolenke,
  • zažiť s Noemi nové dobrodrúžstva, ďalej ju rozvíjať a pomáhať jej osamostatniť sa a pripraviť na nástup do škôlky,
  • pokračovať s Noemi v cvičení a folklóriku, ktoré návštevujeme a vždy sa na ne tešíme,
  • byť pracovne aktívnejšia,
  • snažiť sa šíriť okolo pozitívnu náladu, nepodliehať zhonom,
  • čas pre seba využiť plnohodnotne a menej ho stráviť na sociálnych sieťach.

Verím, že aj vy sa tešíte na nové zážitky v tomto roku 🙂

Katka