VISION BOARD – STENA PLÁNOV

Vision board je jednou z efektívnych foriem ako dosahovať svoje ciele a plány. V minulom článku som vám písala o mojich plánoch na tento rok. V tomto článku by som vám chcela načrtnúť ako prakticky postupovať, aby to neskončilo len jedným z mnoho nesplnených predsavzatí.

Každý z nás sa snažíme niekam smerovať a niečo v živote dosiahnuť. Je fajn, ak si k svojim víziam a veľkým cieľom, stanovíme tie menšie, ktoré nám pomôžu zvládnuť ten väčší. Potom je ľahšie vyhodnotiť si na záver nejakého obdobia (napríklad na konci roku), ako sa nám darilo, čo sa nám podarilo splniť.

Tak ako teda postupovať? Na začiatok je dobré stanoviť si cieľ/ víziu, kam chceme smerovať. Potom si napísať na papier, do diára alebo do počítača tie menšie ciele. Treba si ich zaznačiť tak, aby sme sa k nim ľahko dostali a nemuseli ich hľadať. Ideálne je, ak sú na viditeľnom mieste a máme ich na očiach každý deň. No a keď máme svoje ciele spísané, tak je veľmi efektívne, ak si ich zakreslíme do takzvanej steny plánov.

Je mnoho spôsobov, ako si plánovať. Je len na nás, či budeme verní klasickej papierovej verzii alebo sa rozhodneme dať prednosť niečomu modernejšiemu. Môžeme si svoje malé ciele nakresliť na papier, alebo na viditeľné miesto v diári. V dnešnej digitálnej dobe nie je vôbec problém urobiť si vízie v počítači.

Aké sú spôsoby tvorby steny svojich cieľov:

  • tvorba myšlienkovej mapy
  • koláž z výstrižkov časopisov alebo svojich fotiek
  • namaľovanie si svojich myšlienok
  • vytvorenie nástenky
  • tvorba koláže v počítači
  • a určite je mnoho ďalších, kreativite sa medze nekladú.

 

Je to produktívny čas, ktorý strávite sami so sebou a pomôže vám to ďalej rozvíjať kreativitu. Podobné cvičenia sa využívajú aj na arteterapii, takže jej prvky môžete využiť aj doma v súkromí a doprajete si psychohygienu. Utriedite si myšlienky a zároveň sa sústredíte na to, čo je pre vás podstatné. Nielen, že budete mať dobrý pocit a začnete sa tešiť na to, čo vás čaká, ale aj tým, že sa dlhšie budete venovať vizualizácii toho, čo chcete dosiahnuť, dostane sa vám to hlbšie do mysle a stotožníte sa s tým.

Keď už máte svoju stenu plánov vytvorenú je dôležité, aby ste si ju dali na miesto, kde to budete mať dennodenne na očiach. Či už na to každý deň natrafíte pri listovaní v diári, alebo si zavesíte nástenku na stenu a zútulníte si tak aj interiér, alebo si to dáte ako šetrič plochy počítača.

Ja som si svoju stenu plánov vytvorila v programe Canva, je to veľmi kreatívny program a práca v ňom je veľmi jednoduchá. Dajú sa v ňom vytvoriť logá, plagáty, koláže, zaujímavé príspevky na Instagram, či iné sociálne siete, pozvánky, šablóny,  a iné. Fotky som si stiahla cez internet zo stránky pixabay, fotky sú free. A  toto sa mi podarilo vytvoriť.